Zajímavosti:)

3. října 2006 v 18:47 | Klára |  zajímavostiii

Víte, že...

První žárovku nevymyslel A. Edison? Před ním byl totiž opomíjený Jára Cimrman se svou "Járovkou", jejíž název se časem zkomolil na dnes známou žárovku.
Každý člověk udělá za den v průměru devět ticíc kroků. Za celý život bychom si tedy mohli vyjít na špacír 4x kolem rovníku.
Zkratka PC neznamená personal computer, ale požírač času. První ji začal používat Jára Cimrman, ale američané ji potom zkomolili a prohlásili za svou. Více o zkratce PC
Na vlastní pití vody sptřebujeme doma pouze jedno procento z odběru:-(

Rekordy a kuriozity

Slon má červené oči. Víte proč? - Aby se ztratil v třešňové aleji... - Viděli jste někdy slona v třešňové aleji? Ne?! - Tak vidíte jak ho to dobře maskuje!

VÍCE O ZKRATCE "PC"

Po dlouhém a usilovném pátrání, co doopravdy zkratka PC znamená, jsem se konečně dobral ke zdárnému konci. Je to díky značné zkušenosti a badatelské cimrmanologické činnosti, které se již řadu let amatérsky věnuji.
Po dlouholeté zkušenosti s prací u počítače, mě nedávno napadlo, že s onou zkratkou PC to nebude jen tak. Začala jsem tedy hledat nějaké dřívější zmínky o této zkratce a právě v té době jsem byl náhodou navštívit Cimrmanovo muzeum na Petříně. A tam mě to teprve trklo...
Při procházení starých cimrmanových rukopisů, které mi byly na mou naléhavou žádost laskavě zapůjčeny k nahlédnutí právě z Cimrmanova muzea na Petříně, jsem u svazků se hrou Afrika mimo vysvětlení písmen "www" a například ještě "zavináče", kteréž to velmi kvalitně osvětluje Cimrmanovo divadlo ve svých seminářích ke hře Afrika, objevil, že zkratka PC je skutečně dílem Járy Cimrmana.
Jak jsem totiž předpokládal, označoval Cimrman ve svých poznámkách touto zkratkou počítací stroje, o kterých předpokládal, že budou jednou téměř ve všech domácnostech. Nesmíme totiž zapomínat, že počítače nejsou věcí tak mladou, např. v Rozumu do kapsy se dočteme, že už roku 1833 byl angličanem Charlesem Babbagem navržen počítací stroj, prototyp dnešních počítačů.
Cimrman si byl vědom toho, že přijde doba, kdy člověk bez počítače neudělá tak zvaně ani ránu a právě proto dal takovým přístojům přiléhavou zkratku PC - "Požírače času". Mělo to být patrně varování lidem, kteří, jak říkal, "sedíce u počítačů, budou pojem o čase ztrácet". Tato zkratka měla být tedy jakýmsi upozorněním před zapálenou prací s počítačem.
Bohužel, jako mnoho slov a věcí, tuto zkratku američané zkomolili na dnes známou podobu Personal Computer.
Až ale budete sedět někdy u počítače a přijde vám na mysl ona zkratka PC, vzpomeňte si na Járu a jeho požírače času a dejte si aspoň chvilku pauzu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kláruška Kláruška | 3. října 2006 v 18:49 | Reagovat

Mě se to hrozně  líbilo a tak jsem vám to sem dala!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama